Hatalmas problémát jelent a kórházak alulfinanszírozottsága, ami korrupciós nyomás alá helyezi a kórházakat, valamint arra ösztönzi az intézményeket, hogy lejelentsenek el nem végzett beavatkozásokat is, rosszabb esetben pedig anyagilag ösztönzi a felesleges műtéteket, amely az ellátás színvonalára is hatást gyakorol - írta a Privátbankár.
Magyarországon jelenleg 113 ezer forintot kap a kórház egy egyszerű szülésért, ami annyira kevés, hogy nem csak az ellátás színvonalát fenyegeti, de arra is ösztönözheti a kórházakat, hogy el nem végzett beavatkozásokat, rosszabb esetben pedig felesleges műtéteket is elvégezzenek.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása szerint az indokolt császármetszések aránya az összes szülés legfeljebb 10–15 százaléka. Jelenleg a magyar gyermekek 42 százaléka születik császármetszéssel, ha ezt a problémát komolyan venné az egészségügy, legalábbis meg kellene szüntetni azt a helyzetet, hogy hogy a kórház anyagilag ellenérdekelt a beavatkozásmentes szülések kísérésében - írta a 24.hu, akik a K-Monitor és az EMMA Egyesület közösen kidolgozott javaslatait ismertették.
A beavatkozások anyagi motiválása a finanszírozás jelenlegi talán legkárosabb mellékhatása, de az sem elhanyagolható, hogy több kórházi osztály részben valós, részben pusztán lejelentett beavatkozásokkal, ápolással törekszik a lehető legmagasabb összeg megszerzésére. A jelenlegi árazás annyira alacsony és annyira nem reprezentálja a piaci árakat, hogy csak az otthonszülés díjával mérhető össze, amely a szülés legolcsóbb és legköltséghatékonyabb módja.
Bár egyéni árszabással dolgoznak az ottohnszülést támogató klinikák, jelenleg 200–350 ezer forint körüli összeget kérnek egy szülésért és a hozzá tartozó egyéb szolgáltatásokért. Piaci árról csak a magánkórházak esetében beszélhetünk, ahol a legolcsóbb helyen az állami díj hatszorosába kerül a kizárólag a szülést és a 72 órás utángondozást tartalmazó csomag.
Magyarországon már a műtét puszta elvégzése lenullázza vagy akár mínuszba löki az elszámolást, és onnantól kezdve minden egyéb költség, beleértve az orvosok szerény hivatalos bérét is, csak a veszteséget növeli a kórház számára – írta tavaly egy sebész arról a veszteségspirálról, ahonnan képtelenség jó minőségű vagy akármilyen minőségű ellátás nyújtásával kikeveredni, és amelyben minden magyar kórház, köztük a szülészeti osztályok vesztegelnek.
Fotó: Krizsán Csaba/MTI
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: